Katikati shines at Kalasha awards 2017

kalasha

Here is the full list of winners.

Kalasha TV Awards

Best Performance in a TV Comedy

Winner: Bilal Wanjau – Jela 5 star

James Chanji – Mshamba

Fevan Abraham – Waliobaki

Jamal Nasoor – Junior

Best TV Documentary

Winner: Matwana Matatu Culture

Story Yangu

Eco @ Africa

The Entrepreneur

Best TV Commercial

Winner: Faiba, Mbugua

Betin

Mkulima

Wafula

Best host in a TV show

Winner: Teddy Muthusi (Lion’s Den)

Naomi Ng’ang’a – Sema Nami

Keff Joinange – XYZ SHOW

Mary Mwikali – Life & Style

Best TV comedy

Winner: Hullaballo Estate

Arnold and Bundi

Waliobaki

Urembo

Best TV drama

Winner: Sue and Jonnie

New Beginnings

Keru

Maza

Best lead actress in a TV drama

Winner: Catherine Kamau (Sue and Jonnie)

Nice Githinji – Tumaini senta

Ruth Ndulu Maingi – Mama duka

Mary Khavere – La Msingi

Best lead actor in a TV drama

Winner: Martin Githinji (Sue and Jonnie)

Maina Olwenya – Tumaini senta

Also Read  AAR appoints new East Africa Group CEO

Joed Kariuki – New Beginnings

Alan Weku – Mama Duka

Special Awards

Best documentary by a student

Awarded to: Gifted Soul

Best feature by a student

Awarded to: Detox

Kituo halisi

Awarded to: K24

Best watershed compliant station

Awarded to: Miracle TV

Lifetime Achievement Award

Awarded to: Joseph Kioni

Best diaspora short film

Winner: Born this way

Luna

The Call For Life

Tell It On The Mountain

Best animation

Winner: XYZ

Ma-Otero

Tear Gas Oketch

Machismo

Film

Best supporting actor

Winner: Antony Ndung’u (Maria)

Patrick Gatimu – Aisha

Gilbert Lukalia – Kidnapped

Paul Ogola – Kati Kati

Best supporting actress

Winner: Wanjiku Njoroge (Uyu Ni Mwarigwo)

Mumbi Maina – Lina

Mercy Wanjiru – Maria

Millicent Ogutu – Bait

Best documentary

Winner: Soundman

Imara

The Last Maasai

Lukembe

Best sound design/ original score

Winner: Florian Holzner (Kati Kati)

Eric Musyoka – Kidnapped

Alex Mugenda – Chozi

Khamisi Mohammed – Wakwe

Best production design

Winner: Emmanuel Mrabu (Aisha)

Also Read  Isuzu EA, Palmhouse Foundation partner to boost education fund

Emmanuel Murabu – Kati Kati

Grace Kahaki – Inherited

Shadrack Mwabuni – Wakwe

Best special effects

Winner: Kati Kati

Best editor

Winner: Louiza Wanjiku (Kati Kati)

Nick NjacheKidnapped

Hamad Kamole – Wakwe

Rodrick Ngatia / Emmanuel Otieno – Joni

Best short film

Winner: Uyu Ni Mwarigwo

Chebet

Kaleidoscope

Lina

Best director of photography

Winner: Andrew Mungai (Kati Kati)

Phillippe Bresson – Inherited

Wambui Muigai / Likarion Wainaina – Kidnapped

Lucky Collins – Wakwe

Best local language film

Winner: Pendo

Uyu Ni Mwarigwo

Torture

Gun Point

Best original screenplay

Winner: Kidnapped (John Kararahe)

Mbithi Masya & Mugambi Nthiga – Kati Kati

Arnold Mwanjila – Aisha

Serah Mwihaki – Kidnapped

Mona Ombogo – Inherited

Best director

Winner: Mbithi Masya (Kati Kati)

Arnold Mwanjila – Aisha

Nick Njache – Kidnapped

Grace Kahaki – Inherited

Best lighting director

Winner: Joseph Gathogo (Aisha)

Siobhan Wilson – KatiKati

Kevin Mutua – Wakwe

Bosco Mkindi Soup – Chozi

Also Read  Cancer blood test ‘enormously exciting

Best lead actress in a film

Winner: Anita Nthenya Kavuu Ng’ang’a (Chebet)

Nyokabi Gethaiga – Kati Kati

Joyce Maina – Aisha

Melisa Kiplangat – Kaleidoscope

Best lead actor in a film

Winner: Frank Kimani (Uyu Ni Mwarigwo)

Elsaphan Njora – Kati Kati

Ayub Bakari – Wakwe

Maina Olwenya – Pendo

Best Feature

Winner: Kati Kati

Aisha

Inherited

Kidnapped

Best East African Film

Winner: Breaking with customs

Maria

Kati Kati

Kidnapped

Tell Us What You Think