The 13th edition of the Kalasha Awards took place over the Easter weekend attended by some of Kenya’s greatest creators.

Highlights of the night included new TV shows such Pepeta which won Best TV Drama and Kenyan mega reality series The Real Housewives of Nairobi which won Best TV Show.

Channel 1

See the full list of winners below:-

  1. Best Lighting Technician – Joseph Churu – Act of Love
  2. Best Special Effects Omar Hamzi – Itifaki
  3. Lifetime Achievement Award winner – Jenny Pont 
  4. Best Editor – Koome Mwirebua – Act of Love
  5. Best Supporting Actor in a Film – Jack Mutinda
  6. Best Supporting Actress in a Film – Brenda Mwai – The Caller
  7. Best Origanal Score – Israel Brandon – The Instant Dad 
  8. Best Sound Design – Patrick Mbaru – Act of Love 
  9. Best Costume Designer – Eddyh Wakesho – Where The River Divides 
  10. Best Make up and Hairstylist – Fatma Muhdin Kayla – Mvera
  11. Best Documentary Feature – John Allan Namu – Last Door
  12. Best Short Documentary – Coffee – Production Documentary – Dekut Media Hub
  13. Best Production Designer – Nancy Aluoch – Where the River Divides 
  14. Best Original Screen play – Matt Black – Where the River Divides 
  15. Best Short Film – Where the River Divides – Matrid Nyagah
  16. Best Regional Film – Two Let – Nduruka Njoroge 
  17. Best Lead Actor in a Film – Gadwill Odhiambo -Where the River Divides
  18. Best Lead Actress in a Film – Linah Sande – Mvera
  19. Best TV Comedy – Kam I Stay – Damaris Irungu
  20. Best Performance in a TV Comedy – Abel Mutua – Roast House 
  21. Best TV Show – Real House Wives of Nairobi – Eugene Mbugua 
  22. Best TV Advertisment – APA moments of Past Disasters – Abu Melita
  23. Best Supporting Actor in a TV Drama – Ndugi Githuku – Kina
  24. Best Supporting Actress in a TV Drama – Brenda Wairimu – Zari
  25. The Best Lead Actor in a TV Drama – Charles J Ouda – Salem
  26. Besy Lead Actress in a TV Drama – Sarah Hassan – Zari
  27. Best TV Drama – Pepeta – James Kombo
  28. Kituo Halisi Award – Inooro TV
  29. Best International Award – The Midnight Bride – Doreen Kilimbe (Tanzania)
  30. Best Animation Production – Death Valley – Kennedy Kyalo
  31. Best Kids Production – Skicho’s Long Day – Darren Collins  
  32. Best Student Film – God Forbid – (Africa Digital Media Institute) ADMI
  33. Best Student Documentary – Art of the Skin – Kenya School of Film
  34. Best Gaming – Calphabet – Dekut Film Hub 
  35. Director of Photography – Jim Bishop – Half Open Window 
  36. Best Director – Daudi Anguka – Mvera
  37. Best Feature Film – Mvera – Daudi Anguka 
  38. Best Viewers Choice TV Drama – Pepeta – James Kombo 
  39. Best Viewers Choice Award Feauture – Mvera – Daudi Anguka

Website | + posts
kiico